The Peugeot Vivacity 50 Motorsport is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.63 HP (4.1 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Peugeot Vivacity 50 Motorsport includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Peugeot Vivacity 50 Motorsport performing at its best. Frequently replaced components comprise batteries. Through proper maintenance, your Vivacity 50 Motorsport will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Vivacity 50 Motorsport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |