The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is a critical aspect. The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT features a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, offering good range on the road.
Preventative care is vital for ensuring your Kawasaki Vulcan 900 Classic LT in peak form. Common service items involve sprockets. By using genuine parts, your Vulcan 900 Classic LT can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 78.91 Nm (7,96 kgf-m or 57,91 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 298.1 kg (653,81 pounds) |
| Length: | 2464 mm (96,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |