The Buell Ulysses XB12XT is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential factor. The Buell Ulysses XB12XT includes a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, ensuring reliable efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important to keep your Buell Ulysses XB12XT in peak form. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your Ulysses XB12XT can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Buell Ulysses XB12XT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2319 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL? brake, 6-piston, fixed caliper; 375 mm single-sided, inside-out, stainless steel, |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |