The Yamaha DT 400 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 397.00 ccm (24,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 5600 RPM, 37.29 Nm (3,78 kgf-m or 27,36 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 136.0 km/h (84,08 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Yamaha DT 400 is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a Membrane fuel injection system, delivering consistent performance for your rides.
Preventative care is important to keep your Yamaha DT 400 in peak form. Frequently replaced components comprise air filters. Through proper maintenance, your DT 400 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 397.00 ccm (24,10 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 37.29 Nm (3,78 kgf-m or 27,36 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 6.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 136.0 km/h (84,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1975 |
| Weight: | 123.4 kg (270,64 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |