The Triumph Thunderbird Sport is a 4 stroke, Classic bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 82.00 HP (59,60 kW)) @ 8500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important aspect. The Triumph Thunderbird Sport comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing efficient range for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Triumph Thunderbird Sport running smoothly. Common service items comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Thunderbird Sport will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Triumph Thunderbird Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - R 17 and the Rear Tyre size is 160/70 - R 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 82.00 HP (59,60 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2320 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |