The Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide is fitted with a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, giving optimal performance during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide performing at its best. Common service items involve oil filters. Using quality components, your FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - B17 and the Rear Tyre size is 180/65 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.00 Nm (15,12 kgf-m or 109,35 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 402.0 kg (881,87 pounds) |
| Length: | 2494 mm (97,71 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |