The Kawasaki ZX 12R Ninja is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 175.70 HP (127,56 kW)) @ 10500 RPM, 134.10 Nm (13,63 kgf-m or 98,41 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Kawasaki ZX 12R Ninja is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, providing consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Kawasaki ZX 12R Ninja in peak form. Frequently replaced components comprise spark plugs. With the right parts, your ZX 12R Ninja will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 175.70 HP (127,56 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 134.10 Nm (13,63 kgf-m or 98,41 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |