The Honda FJR 1300 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 143.50 HP (104,18 kW)) @ 8000 RPM, 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Honda FJR 1300 includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, ensuring reliable range for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your Honda FJR 1300 in top condition. Regular replacement items include oil filters. With regular servicing, your FJR 1300 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda FJR 1300 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) |
| Power: | 143.50 HP (104,18 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 244.0 kg (535,21 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |