The Blata Elite 13 WR is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.13 HP (8.1 kW, 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Blata Elite 13 WR features a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing good mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Blata Elite 13 WR performing at its best. Essential service parts include air filters. With regular servicing, your Elite 13 WR will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Blata Elite 13 WR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 11.13 HP (8.1 kW |
| Torque: | 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 21.3 kg (46,77 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 130 mm ( 51? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |