The TGB 104T 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important feature. The TGB 104T 50 comes with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, giving efficient range on the road.
Scheduled maintenance is key for maintaining your TGB 104T 50 running smoothly. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your 104T 50 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for TGB 104T 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 91.0 kg (199,60 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |