The Kawasaki KZ 1000 LTD is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 8000 RPM, 83.25 Nm (8,46 kgf-m or 61,09 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important feature. The Kawasaki KZ 1000 LTD features a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, giving excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital to keep your Kawasaki KZ 1000 LTD in peak form. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your KZ 1000 LTD can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KZ 1000 LTD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is ML90 - 19 LRB and the Rear Tyre size is MT90 - 16T LRB so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 83.25 Nm (8,46 kgf-m or 61,09 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 241.0 kg (528,64 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |