The Yamaha YP Majesty 250 DX is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 6500 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Yamaha YP Majesty 250 DX is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, providing consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Yamaha YP Majesty 250 DX in top condition. Common service items comprise batteries. By using genuine parts, your YP Majesty 250 DX will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |