The Veli VL110 17 is a 4 stroke, Allround bike with a 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Veli VL110 17 running smoothly. Common service items include fuel filters. Through proper maintenance, your VL110 17 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |