The MZ 125 SM Blizzard is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 177.0 km/h (109,45 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The MZ 125 SM Blizzard includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, providing efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is important for ensuring your MZ 125 SM Blizzard in peak form. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your 125 SM Blizzard will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for MZ 125 SM Blizzard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 177.0 km/h (109,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.5 kg (284,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |