The Keeway Cooper Offroad is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Keeway Cooper Offroad is equipped with a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, delivering reliable fuel economy on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Keeway Cooper Offroad in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With the right parts, your Cooper Offroad will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |