The Ducati 620 Sport Full fairing is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8750 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key aspect. The Ducati 620 Sport Full fairing includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, delivering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is essential for ensuring your Ducati 620 Sport Full fairing running smoothly. Regular replacement items comprise batteries. Using quality components, your 620 Sport Full fairing will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 620 Sport Full fairing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |