The Buell Lightning XB9S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 984.00 ccm (59,74 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7400 RPM, 85.60 Nm (8,66 kgf-m or 62,78 ft.lbs) @ 5600 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important aspect. The Buell Lightning XB9S includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel injection system, giving excellent performance on the road.
Routine service is necessary for ensuring your Buell Lightning XB9S running smoothly. Common service items consist of drive chains. By using genuine parts, your Lightning XB9S will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Buell Lightning XB9S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (59,74 cubic inches) |
| Power: | 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 85.60 Nm (8,66 kgf-m or 62,78 ft.lbs) @ 5600 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 1924 mm (75,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |