The Ducati Sport 1000 Monoposto is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Ducati Sport 1000 Monoposto is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel management system, delivering consistent mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Ducati Sport 1000 Monoposto operating reliably. Regular replacement items involve sprockets. With the right parts, your Sport 1000 Monoposto will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Sport 1000 Monoposto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |