The Honda CBR600F is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 12500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Honda CBR600F is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring reliable mileage for your rides.
Preventative care is key for keeping your Honda CBR600F operating reliably. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your CBR600F will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |