The Triumph Tiger 900 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to maintain your Triumph Tiger 900 running smoothly. Regular replacement items include sprockets. Using quality components, your Tiger 900 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |