The Fantic Custom is a 2 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to keep your Fantic Custom running smoothly. Essential service parts consist of air filters. With regular servicing, your Custom will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |