The Kawasaki VN 1500 Classic Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 182.0 km/h (112,53 mph)
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Kawasaki VN 1500 Classic Fi features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, ensuring optimal mileage on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Kawasaki VN 1500 Classic Fi operating reliably. Popular maintenance parts involve air filters. With the right parts, your VN 1500 Classic Fi will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN 1500 Classic Fi Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - H16 and the Rear Tyre size is 150/80 - H16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 182.0 km/h (112,53 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |