The Honda CB 250 Two Fifty is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 239.00 ccm (14,51 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM, 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to maintain your Honda CB 250 Two Fifty running smoothly. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your CB 250 Two Fifty can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 239.00 ccm (14,51 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |