The Triumph Trident 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 9200 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8600 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
Regular maintenance is vital for keeping your Triumph Trident 900 operating reliably. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your Trident 900 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 9200 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 212.0 kg (465,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |