The Veli VL250PY is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 230.00 ccm (13,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.42 HP (11,24 kW)) @ 6500 RPM, 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Veli VL250PY includes a 8.80 litres (2,31 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your Veli VL250PY in top condition. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your VL250PY can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Veli VL250PY Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (13,96 cubic inches) |
| Power: | 15.42 HP (11,24 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.80 litres (2,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |