The Triumph Speed Triple T509 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78.8 kW, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 7600 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Triumph Speed Triple T509 operating reliably. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your Speed Triple T509 can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78.8 kW |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |