The Ducati Hypermotard 1100 S is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7750 RPM, 103.05 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key factor. The Ducati Hypermotard 1100 S is equipped with a 12.40 litres (3,26 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, providing efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your Ducati Hypermotard 1100 S performing at its best. Essential service parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your Hypermotard 1100 S can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Hypermotard 1100 S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 103.05 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.40 litres (3,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |