The MV Agusta Brutale 910S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 907.90 ccm (55,12 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.04 HP (98.6 kW, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM and a top speed of 257.5 km/h (159,20 mph)
For daily commuting, the tank size is an important feature. The MV Agusta Brutale 910S is equipped with a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, providing reliable fuel economy for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your MV Agusta Brutale 910S operating reliably. Essential service parts include drive chains. By using genuine parts, your Brutale 910S will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 910S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55,12 cubic inches) |
| Power: | 135.04 HP (98.6 kW |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 257.5 km/h (159,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |