The Moto Guzzi Nevada 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM, 59.44 Nm (6,07 kgf-m or 43,58 ft.lbs) @ 3200 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential feature. The Moto Guzzi Nevada 750 features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving optimal performance for your adventures.
Routine service is necessary to keep your Moto Guzzi Nevada 750 operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your Nevada 750 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Nevada 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - V18/H18 and the Rear Tyre size is 130/90 - V16/H16 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 59.44 Nm (6,07 kgf-m or 43,58 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |