The Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.87 HP (1.4 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier comes with a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, providing reliable performance for your rides.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier in top condition. Frequently replaced components involve batteries. Through proper maintenance, your Blatino Scooter Small kit plus Carrier can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.87 HP (1.4 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 15.5 kg (34,03 pounds) |
| Length: | 875 mm (34,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |