The Piaggio X9 Evolution 500 ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM, 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 159.0 km/h (98,31 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Piaggio X9 Evolution 500 ABS includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, ensuring efficient fuel economy on the road.
Routine service is important for ensuring your Piaggio X9 Evolution 500 ABS performing at its best. Frequently replaced components consist of oil filters. With regular servicing, your X9 Evolution 500 ABS can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 159.0 km/h (98,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 206.0 kg (451,93 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |