The Yamaha XVZ 1300 Royal Star Tour Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 3500 RPM, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Preventative care is important to maintain your Yamaha XVZ 1300 Royal Star Tour Classic running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your XVZ 1300 Royal Star Tour Classic will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 3500 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 305.0 kg (669,04 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |