The Ducati ST4 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential factor. The Ducati ST4 features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, giving consistent efficiency on the road.
Preventative care is key to maintain your Ducati ST4 in peak form. Regular replacement items involve oil filters. With regular servicing, your ST4 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati ST4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |