The Honda XL125V Varadero is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11080 RPM, 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Honda XL125V Varadero is equipped with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, offering efficient mileage for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Honda XL125V Varadero in top condition. Popular maintenance parts include oil filters. With the right parts, your XL125V Varadero will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11080 RPM |
| Torque: | 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |