The Kawasaki ZX 7R is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 121.00 HP (87,86 kW)) @ 11800 RPM, 78.60 Nm (7,96 kgf-m or 57,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Kawasaki ZX 7R is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring efficient efficiency during your journeys.
Proper upkeep is essential for ensuring your Kawasaki ZX 7R in top condition. Regular replacement items comprise oil filters. Using quality components, your ZX 7R will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 121.00 HP (87,86 kW)) @ 11800 RPM |
| Torque: | 78.60 Nm (7,96 kgf-m or 57,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |