The Adly Super Sonic 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 95.75 ccm (5,81 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for ensuring your Adly Super Sonic 100 in peak form. Common service items include oil filters. With the right parts, your Super Sonic 100 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Adly Super Sonic 100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.75 ccm (5,81 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |