The Tomos Arrow is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 5700 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Tomos Arrow comes with a 3.48 litres (0,92 gallons) fuel tank, delivering consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is key to maintain your Tomos Arrow performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. Using quality components, your Arrow will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Tomos Arrow Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 5700 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.48 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 64.9 kg (142,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |