The Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy is a 2 stroke, Custom bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, delivering optimal mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Harley Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy operating reliably. Frequently replaced components comprise clutch plates. By using genuine parts, your FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 130.17 Nm (13,23 kgf-m or 95,52 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 318.4 kg (698,49 pounds) |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |