The Giantco Lambros Sport is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.46 HP (1,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Giantco Lambros Sport is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Giantco Lambros Sport in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your Lambros Sport will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Lambros Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.46 HP (1,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |