The Kymco People is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Kymco People in peak form. Popular maintenance parts include drive chains. With regular servicing, your People can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco People Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 95.5 kg (209,45 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |