The Yamaha XVS1300A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1304.00 ccm (79,17 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 71.74 HP (52,14 kW)) @ 5500 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Yamaha XVS1300A Midnight Star is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, giving reliable mileage for your rides.
Routine service is essential to keep your Yamaha XVS1300A Midnight Star operating reliably. Common service items involve drive chains. With the right parts, your XVS1300A Midnight Star will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS1300A Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - M16 and the Rear Tyre size is 170/70 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1304.00 ccm (79,17 cubic inches) |
| Power: | 71.74 HP (52,14 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 283.0 kg (620,78 pounds) |
| Length: | 2490 mm (97,51 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |