The Aprilia Pegaso 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW, 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial for maintaining your Aprilia Pegaso 650 performing at its best. Regular replacement items consist of air filters. With regular servicing, your Pegaso 650 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |