The Harley Davidson XL 883R Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an essential consideration. The Harley Davidson XL 883R Sportster comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel delivery system, offering reliable performance during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Harley Davidson XL 883R Sportster running smoothly. Essential service parts consist of batteries. By using genuine parts, your XL 883R Sportster will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883R Sportster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57H and the Rear Tyre size is 130/90 - HB16 73H so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |