The Keeway Outlook Sport 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM, 12.50 Nm (1.3 kgf-m or 9.2 ft.lbs and a top speed of 94.0 km/h (58,11 mph)
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Keeway Outlook Sport 125 comes with a 7.60 litres (2,00 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, offering optimal performance for your rides.
Routine service is important for maintaining your Keeway Outlook Sport 125 operating reliably. Frequently replaced components include fuel filters. Using quality components, your Outlook Sport 125 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway Outlook Sport 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 12.50 Nm (1.3 kgf-m or 9.2 ft.lbs |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 94.0 km/h (58,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.60 litres (2,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |