The Triumph Rocket III Classic Tourer is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM, 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The Triumph Rocket III Classic Tourer comes with a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, ensuring excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary to keep your Triumph Rocket III Classic Tourer operating reliably. Common service items comprise fuel filters. With regular servicing, your Rocket III Classic Tourer can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Rocket III Classic Tourer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 17 and the Rear Tyre size is 240/50 - R16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |