The Yamaha Tricker is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM, 18.80 Nm (1,89 kgf-m or 13,83 ft.lbs) @ 5950 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important feature. The Yamaha Tricker comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving good fuel economy on the road.
Regular maintenance is essential for keeping your Yamaha Tricker running smoothly. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your Tricker will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Tricker Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/70 - MC19 and the Rear Tyre size is 120/90 - MC16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 18.80 Nm (1,89 kgf-m or 13,83 ft.lbs) @ 5950 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |