The Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential aspect. The Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic features a 18.80 litres (4,95 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance during your journeys.
Preventative care is crucial for ensuring your Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic performing at its best. Essential service parts include oil filters. Through proper maintenance, your FLHTC Electra Glide Classic will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.80 litres (4,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 370.0 kg (811,62 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |