The Factory Bike Minidesert RC 14 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1.8 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Factory Bike Minidesert RC 14 is equipped with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Factory Bike Minidesert RC 14 performing at its best. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your Minidesert RC 14 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 1460 mm (57,21 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |