The Ducati Monster 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
When riding, the gas tank is an important feature. The Ducati Monster 750 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, providing reliable performance for your adventures.
Routine service is key to maintain your Ducati Monster 750 running smoothly. Frequently replaced components involve air filters. Using quality components, your Monster 750 can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |