The Boom Trikes Fun 500 Automatic is a 4 stroke, Custom bike with a 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 40.00 HP (29.2 kW and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Boom Trikes Fun 500 Automatic is equipped with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Boom Trikes Fun 500 Automatic performing at its best. Regular replacement items involve spark plugs. With the right parts, your Fun 500 Automatic can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 365.0 kg (800,68 pounds) |
| Length: | 2940 mm (115,12 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |